نشریه موعظه خوبان شماره 54

سلام خدمت همه دوستان

انشاالله از این به بعد نشریه موعظه خوبان کاری از معاونت تربیت و آموزش عقیدتی سیاسی

سپاه خدمت شما تقدیم می شود که امیدواریم از آن استفاده کافی و وافی را ببرید.

بی توجهی به دنیا

فرزندم! کرّ و فرّ دنیا و فراز و نشیب آن به سرعت می‌گذرد و همه زیر چرخهای زمان خرد می‌شویم و من آنچه ملاحظه کردم و مطالعه در حال قشرهای مختلف، به این نتیجه رسیده‌ام که قشرهای قدرتمند و ثروتمند، رنجهای درونی و روانی و روحی‌شان از سایر اقشار، بیشتر و آمال و آرزوهای زیادی که به آن نرسیده‌اند، بسیار رنج آورتر و جگر خراشتر است.

(فرازی از نامه امام خمینی - ره ، به فرزندش سید احمد ره)

 

************************************

 

 

شرح حدیث از امام خامنه ای (مدظله العالی)   [ 4/ 11/ 88 ]

فی الکافی ، عن الصادق (علیه السلام ) : فی قول الله عزّوجلّ، فَمَآ أَصْبَرَهُمْ عَلَی النَّارِ [ أُولَـئِکَ الَّذِینَ اشْتَرَوُاْ الضَّلاَلَةَ بِالْهُدَی وَالْعَذَابَ بِالْمَغْفِرَةِ فَمَآ أَصْبَرَهُمْ عَلَی النَّارِ .] سوره بقره – آیه 175

می فرماید : اینها کسانی هستند که مغفرت را می فروشند عذاب می گیرند ، هدایت را می فروشند ضلالت می گیرند! بعد می فرماید «فَمَا أَصْبَرَهُمْ عَلَی النَّارِ» اینها چه صبری بر آتش دارند؟ حضرت می فرمایند : ما اصبرهم علی فعل ما یعلمون انه یصیرهم الی النار، این فقط ناظر به قیامت و آتش جهنم نیست که در مقام استعجاب فرموده باشند ، چه صبری بر آن آتش خواهند کرد. بلکه در همین دنیا اینها چه صبری دارند بر عملی که می دانند این عمل ، آنها را به آتش خواهد برد. حجّت بر انسان تمام شده است،هدایت را شناخته است،ضلالت را هم شناخته است،در عین حال،به خاطر هوای نفس،هدایت را می فروشد ضلالت می گیرد. گمراهی را بر هدایت اختیار می کند. در واقع صبر می کند بر یک عملی که می داند این عمل ، او را به آتش خواهد رساند. این جای تعجّب دارد.

 

************************************

 

اهمیت مداومت در انجام عمل

شیطان هیچ وقت نمی آید انسان را با بدی به سمت خود جذب کند یعنی هیچ وقت به یک مؤمن نمی گوید بیا شراب بخور . بلکه در روایات داریم ممکن است به یک فرد اهل عبادت این طور تلقین کند که بیشتر عبادت کن یا وقتی تصمیم به استمرار در انجام عمل صحیحی را داشته باشید شیطان یک عمل بزرگتر و بهتر را پیش روی شما قرار می دهد تا از این عمل کوچک و دائمی دست بردارید چون شیطان می داند که عمل بزرگ ، دوامش در مدت توان انجامش است اما یک عمل کوچک ملکه شده و مداوم خیلی برای شیطان سنگین است.

[ فرازی از فرمایشات آیت الله بهجت (ره)]

 

************************************

 

حسنه ای که بارها تجربه کردم !

آیت الله العظمی سیّد شهاب الدین مرعشی نجفی رضوان الله علیه در اواخر یکی از آثارشان ، یکی از وصایایشان به فرزندشان را این گونه بیان می کنند : « و أوصیه بتلاوة القرآن الشریف و إهداء ثوابه إلى أرواح شیعة آل الرسول الذین لا وارث لهم أو لا متذکّر فی حقّهم ، فانّی قد جرّبت هذه الحسنة مراراً ، و وفّقنی ربّی الکریم بما وفّقنی بسببها. » « و او را وصیّت می کنم به تلاوت قرآن شریف و هدیه کردن ثوابش به ارواح شیعیان آل رسول [ علیهم السلام ] که وارثی ندارند و یا [ وارثی دارند امّا ] کسی که به یاد آنها باشد ندارند ، چرا که من این حسنه را بارها تجربه کردم و آنچه پروردگارم مرا به آن موفّق کرد به سبب این حسنه بود. »

 

************************************

 

یک قدم به خدا

کسی رفت پیش یکی از اکابر، عرض کرد: من می خواهم سیر تکاملی بکنم و به خدا برسم. ایشان فرمودند: از این جا تا پروردگار دو قدم است. اول باید ترک امیال نفسانی بکنی و دوم ترک دنیا بکنی. بعد رفت پیش یک بزرگ دیگر، او فرمود: خیر یک قدم است. بگو: الله پروردگار من است بعد استقامت کن. همین یک قدم کافی است.

 اگر چو مغربی آیی ز کائنات آزاد               به یک قدم بتوان رفت از سَمَک به سما

خودش می فرماید دَع نَفسَک و تَعال ، نفس خود را رها کن و پیش من بیا. دلیل این که من توفیق پیدا نمی کنم این است که قلب من در حجاب است.

 موانع تا نگردانی ز خود دور                      درون خانه دل نایدت نور

 

************************************

 

من امتیاز بده به کسی نیستم!

آخرین فرمانده لشگر محمدرسول الله(ص) در دوران دفاع مقدس گفت: هم سیدمصطفی فرزند بزرگ و هم سیدمجتبی فرزند دوم مقام معظم رهبری از بسیجی های لشکر بودند. البته با نام خانوادگی دیگری در جبهه ها حضور داشتند. به ما هم پیغام داده بودند که این دو نفر اسیر نشوند، ولی اگر شهید یا جانباز شدند، عیبی ندارد. اسماعیل کوثری گفت: اتفاقاً چند سال قبل ما مستقیماً از رهبری همین سوال را کردیم که فرمودند: «اگر اینها شهید می شدند، بنده پدر شهید می شدم، ولی اگر اسیر می شدند چون فرزند رئیس جمهور بودند، عراق سعی می کرد از ایران برای آزادی آنها امتیاز بگیرد و بنده هم امتیاز بده به کسی نیستم.»

راوی سردار محمد اسماعیل کوثری فرمانده وقت لشگر محمدرسول الله(ص)

 

************************************

 

شکایت از نداری

یکى، در پیش بزرگى از فقر خود شکایت مى‏کرد و سخت مى‏نالید . گفت: خواهى که ده هزار درهم داشته باشى و چشم نداشته باشى؟ گفت: البته که نه . دو چشم خود را با همه دنیا عوض نمى‏کنم. گفت: عقلت را با ده هزار درهم، معاوضه مى‏کنى؟ گفت: نه . گفت: گوش ودست و پاى خود را چطور؟ گفت: هرگز. گفت: پس هم اکنون خداوند، صدها هزار درهم در دامان تو گذاشته است. باز شکایت دارى و گله مى‏کنى؟! تو حاضر نخواهى بود که حال خویش را با حال بسیارى از مردمان عوض کنى و خود را خوش‏تر و خوش بخت‏تر از بسیارى از انسان‏هاى اطراف خود مى‏بینى . پس آنچه تو را داده‏اند، بسى بیش‏تر از آن است که دیگران را داده‏اند و تو هنوز شکر این همه را به جاى نیاورده، خواهان نعمت بیش‏ترى هستى!

 [کتاب کیمیاى سعادت، امام محمد غزالی، ج 2، ص 380]

 

************************************

 

جلسه آلوده و ناپاک

اوایل جنگ بود . در جلسه ای بنی صدر بدون « بسم الله » شروع کرد به حرف زدن ، نوبت که به صیاد رسید به نشانه ی اعتراض رو به بنی صدر که آن زمان فرماده کل قوا بود ، کرد و گفت :« در جلسه به این مهمی که برای حفظ امنیت نظام جمهوری اسلامی تشکیل شده ، نه یک بسم ا... گفته شد و نه حتی آیه ای از قرآن خوانده شد ، من اون قدر این جلسه رو ناپاک و آلوده می دانم که احساس می کنم وجود خودم هم از این جلسه آلوده شده و چاره ای ندارم جز اینکه از این جا به قم بروم و با زیارت خودم را تطهیر کنم و بلا فاصله پس از جلسه رهسپار قم شد . »

(خاطراتی از سپهبد شهید صیاد شیرازی در کتاب دلم برایت تنگ شده به کوشش علی اکبری ، ص22 )

 

************************************

 

سوال:زمان کنار گذاشتن فطره و پرداخت آن چه موقع است؟

جواب:بعد از اثبات حلول ماه شوال مى‌تواند آن را کنار بگذارد اگر نماز عید فطر مى‏خواند، بنابر احتیاط واجب باید پیش از نماز پرداخت کند یا کنار بگذارد و اگر نماز عید نمى‏خواند، تا ظهر روز عید فطر مهلت دارد.

استفتائات مقام معظم رهبری - www.leader.irدریافت نشریه برای چاپ سیاه و سفید
 


دریافت نشریه برای چاپ رنگی
 

منبع : www.serajnet.org

www.j-mhz.vcp.ir

 

6 نظر

 1. mahyamahyasays:

  سلام اگر با تبادل لینک موافق هستید سایت من را به عنوان بهترین سایت عاشقانه لینک کنید و به ما خبر دهید با تشکر

  • مدیر سایتj-mhz j_mhz(j-mhz) :

   سلام ممنون که به ما سر زدید با مدیریت مطرح شد متاسفانه قبول نکردند منتظر حضور دوبارتون هستیم یاعلی

 2. یوسف خیردلیوسف خیردلsays:

  با سلام خدمت شما این مطلب بسیار آموزنده وکامل است لطفاً از این مطالب بیشتر درسایت بزنید

 3. محمد سلیمانی نژاد محمد سلیمانی نژاد says:

  باسلام خدمت مدیر سایت بسیارمطلب خوبی بود.

 4. محمد شاه حیدرمحمد شاه حیدرsays:

  بسیار زیبا و آموزنده بود.

 5. علیرضا زمان زاده علیرضا زمان زاده says:

  مطلب جلبی بود

 6. گروه مارش ابوالفضل العباس محله کرناسیانگروه مارش ابوالفضل العباس محله کرناسیانsays:

  سلام دوست عزیز وبلاگ گروه مارش ابوالفضل العباس بعد از یک مدت دوباره به روز شد خوشحال میشیم بهمون سر بزنید یا علی

ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!