ولادت امام حسن عسکری(ع)

***میلاد امام حســن عسکری (ع) مـــبارکـــــــــــ***

 

خلاصه ای از زندگی نامه ی حضرت در ادامه ی مطلب...

ولادت با سعادت آن حضرت طبق مشهور، روز دوشنبه یا جمعه ، هشتم ربیع الثّانى ، سال 232 هجرى قمرى در شهر مدینه منوّره واقع شد، که در آن هنگام ، پدر بزرگوارش طبق نقلى در سنین 26 سالگى بوده است .(1)
نام : حسن (2) صلوات اللّه و سلامه علیه .
کنیه : ابومحمّد.
لقب : عسکرى ، صامت ، هادى ، زکىّ، تقىّ، رفیق ، خالص ، سراج ، ابن الرّضا، سراج بنى هاشم و ... .
پدر: امام علىّ هادى ، فقیه أهل البیت ، صلوات اللّه علیهم أجمعین .
مادر: سه اسم براى مادر حضرت گفته شده است : سوسن ، حدیث و سلیل ، که کنیه اش اُمّ وَلد مى باشد، او از زن هاى عارفه و صالحه بوده است .
نقش انگشتر: حضرت داراى دو انگشتر بود، که نقش هر کدام به ترتیب عبارتند از: ((سُبْحانَ مَنْ لَهُ مَقالیدُ السَّمواتِ والاْ رْضِ))، ((إنَّ اللّهَ شَهیدٌ)).
دربان : عثمان بن سعید عَمرى و پسرش محمّد بن عثمان عَمرى .
امام حسن عسکرى علیه السلام همچون پدر بزرگوارش در موقعیّتى حسّاس و خطرناک و بلکه شدیدتر قرار داشت ، چرا که بنا بود آخرین حجّت خداوند متعال و دوازدهمین خلیفه بر حقّ رسول گرامى اسلام صلى الله علیه و آله ، - یعنى مهدى ؛ موعود عجّل اللّه فرجه الشّریف از نسل او به دنیا آید.
به همین جهت حکومت وقت ، تمام مأمورین خود را (از زن و مرد) به شکل هاى مختلفى بسیج کرده بود تا تمام حرکات حضرت را کنترل و زیر نظر داشته باشند. ولى براى آن که افکار عمومى خدشه دار نشود، بر اساس سیاست حیله گرانه خلفاء بنى العبّاس ، در موقعیّت هاى خاصّى به طور ریاکارانه حضرت را مورد نوعى احترام قرار مى دادند.
در نهایت به جهت عقده ها و کینه هاى درونى خود، آن حضرت را به وسیله زهر مسموم و شهید کردند.
و چون مرتّب عمر شریف امام عسکرى علیه السلام یا در زندان و یا در بازداشتگاه و تحت نظر ماءمورین ، سپرى گردید، تمام رفت و آمدهاى حضرت را در کنترل خود داشتند.
و بر همین اساس ، کلمات و فرمایشات گهربار آن حضرت نسبت به دیگر ائمّه اطهار صلوات اللّه و سلامه علیهم ، در کُتب تاریخ و احادیث کمتر به چشم مى خورد.
مدّت إمامت : بنابر مشهور بین مورّخین و محدّثین ، روز سوّم ماه رجب ، سال 254 هجرى قمرى ، پس از شهادت پدر بزرگوارش به منصب امامت و ولایت نائل آمد و حدود پنج سال و هشت ماه ، امامت و هدایت جامعه را عهده دار بود.
مدّت عمر: آن حضرت مدّت 23 سال در حیات پدر بزرگوارش امام هادى علیه السلام ، همچنین پنج سال و هشت ماه پس از شهادت پدر، ادامه حیات نمود؛ و در مجموع مورّخین ، عمر پربرکت آن حضرت را حدود 29 سال گفته اند.
خلفاء: امامت آن حضرت هم زمان با حکومت معتّز، مهتدى و معتمد، مصادف شده است .
شهادت : همچنین در روز شهادت آن حضرت بین مورّخین و محدّثین اختلاف نظر است ، ولى مشهور گفته اند: شهادت آن حضرت ، روز جمعه ، پس از نماز صبح ، هشتم ماه ربیع الاوّل ، سال 260 هجرى قمرى (3)واقع شده است .
حضرت سلام اللّه علیه در زمان حکومت معتمد عبّاسى به وسیله زهر توسّط معتمد، مسموم و به اجداد بزرگوارش ملحق گردید؛ و پس از شهادت در منزل خود آن حضرت ، کنار پدر بزرگوارش امام علىّ هادى علیه السلام دفن گردید.
فرزندان : آن حضرت هنگام شهادت ، تنها داراى یک فرزند پسر بوده است که هم نام و هم کنیه با پیغمبر اسلام صلى الله علیه و آله مى باشد.
نماز امام حسن عسکرى علیه السلام : دو رکعت است ، در هر رکعت پس از قرائت سوره حمد، صد مرتبه سوره توحید خوانده مى شود.(4)
و پس از آخرین سلام ، تسبیحات حضرت فاطمه زهراء علیها السلام گفته مى شود؛ و سپس نیازها و حوائج مشروعه خود را از درگاه خداوند متعال درخواست مى نماید، که انشاءاللّه تعالى برآورده خواهد شد.


1- مطابق با پانزدهم آذر ماه ، سال 225 هجرى شمسى مى باشد.
2- نام و لقب آن حضرت به عنوان امام ((حسن ، عسکرى )) علیه السلام طبق عدد حروف ابجد کبیر 118، 360 مى شود.
3- مطابق با پانزدهم دى ماه ، سال 253 هجرى شمسى مى باشد.
4-تاریخ ولادت و دیگر حالات حضرت برگرفته شده است از: اصول کافى : ج 1، تهذیب الا حکام : ج 6، تذکرة الخواصّ، عیان الشّیعة : ج 2، مستدرک الوسائل : ج 6، کشف الغمّة : ج 2، مجموعة نفیسة ، تاریخ أ هل البیت علیهم السلام ، ینابیع المودّة ، إعلام الورى طبرسى : ج 2، جمال الاُسبوع ، دعوات راوندى ، دلائل الا مامه طبرى ، ارشاد شیخ مفید و ... .

10 نظر

 1. یوسف خیردلیوسف خیردلsays:

  مطلب خوبی بود ولی منبع را ذکر نکردید

 2. محمد شاه حیدرمحمد شاه حیدرsays:

  مطلب خوبی بود ولی منبع را ذکر نکردید

 3. همیار ختم صلواتهمیار ختم صلواتsays:

  سلام . پذیرای عرض ارادت صلوات گویان دزفول باشید . حق نگهدارتان .

 4. mohamm mehdi naseri pourmohamm mehdi naseri poursays:

  عالی و کامل

 5. علیرضا زمان زادهعلیرضا زمان زادهsays:

  خوب بود

 6. احمد رضا زمان زادهاحمد رضا زمان زادهsays:

  خوب بود

 7. کلولیکلولیsays:

  عالی بود

 8. محمد مهدی گیتیمحمد مهدی گیتیsays:

  عالی

 9. امیر زاهدامیر زاهدsays:

  عالی

 10. گروه مارش ابوالفضل العباس محله کرناسیانگروه مارش ابوالفضل العباس محله کرناسیانsays:

  سلام دوست عزیز وبلاگ گروه مارش ابوالفضل العباس محله کرناسیان به روز هست خوشحال میشم بهم سر بزنید یا علی

ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!